You are currently viewing Kilka słów od Dyrekcji

Kilka słów od Dyrekcji

Szanowni Państwo,
Za nami kolejny Rok Szkolny 2022/2023. Rok, który mogłoby się wydawać przebiegał zgodnie z planem, a jednak był przełomem w powrocie do normalności.
Po raz pierwszy od kilku lat mogliśmy w pełni i swobodnie realizować zadania, które sobie wyznaczyliśmy.Nie towarzyszyły nam przerwy w nauce, lockdown’y i inne przeciwności, które zmusiłyby nas do przejścia w tryb nauczania zdalnego. Wszyscy uczniowie mogli bez przeszkód przekraczać każdego dnia próg szkoły, spotykać się ze swoimi przyjaciółmi, nawiązywać nowe relacje, które przez ostatni czas były trudne. Nauczyciele realizowali swoje programy nauczania , wyznaczali uczniom cele, do których przez cały rok wspólnie zmierzali. Można by śmiało powiedzieć, że to nic takiego, że tak wygląda świat, nauka i funkcjonowanie w społeczeństwie. Pamiętajmy jednak, że ta „normalność“ dopiero do nas powróciła.
Począwszy od września rozpoczęliśmy najważniejszy w szkole proces dydaktyczny, któremu towarzyszyły przeróżne formy integracji społeczności szkolnej. Nasi najmłodsi zostali pasowani na Ucznia Naszej Szkoły, klasy od drugiej do czwartej wystawiły sztukę kabaretową na deskach Miejskiego Domu Kultury w Opolu, w październiku razem z Państwem obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka oraz świetnie bawiliśmy się na Wiosennej Grze Terenowej nad jeziorem Średnim w Turawie. Na zakończenie pierwszego semestru w okresie świątecznym przygotowaliśmy wspaniały koncert z muzyką na żywo w Studenckim Centrum Kultury w Opolu, gdzie występowali Uczniowie , Rodzice oraz Nauczyciele z Naszej Szkoły. Od września pilotażowo został wprowadzony program Szkoła Jutra – projekt mający na celu ukazanie funkcjonowania i wykorzystania nowych technologii w procesie edukacyjnym. Szkoła to właściwe miejsce, aby uświadomić młodym ludziom jakie korzyści może nieść za sobą technologia. To w jaki sposób będziemy z niej korzystać zależy tylko od nas samych. Nauczyciele, którzy czynnie prowadzą lekcje z iPadem zauważyli, że uczniowie chętniej i szybciej się uczą, a metody przez nich wprowadzone podczas lekcji sprawiają, że zajęcia są bardziej atrakcyjne. Uczniowie mogą wykazać się twórczością i kreatywnością.
Drugi semestr, również mocno obfitował w różnego rodzaju działania o charakterze integracyjnym. Wczesną wiosną mogliśmy razem brać udział w rozgrywkach sportowych w Wiosennym Turnieju Rodzinnym, podczas których Rodzice wraz ze swoimi dziećmi tworzyli drużyny i rywalizowali w kilku dyscyplinach sportowych. Zorganizowany został również Rajd Rowerowy, którego dystans był przystosowany dla każdego uczestnika. Odwiedziliśmy pobliskie jeziora, dbając jednocześnie o to, aby Uczniowie znali swój region. W tym roku szkolnym bardzo duża grupa naszych sportowców odnosiła sukcesy w wielu dyscyplinach m.in. piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna czy sukcesy szachowe.
Na słowa uznania zasługują również nasi laureaci olimpiad przedmiotowych, którzy systematyczną pracą zdobyli najwyższe tytuły Finalisty i Laureata. Klasy ósme przystąpiły do swojego pierwszego poważnego egzaminu szkolnego – egzaminu ósmoklasisty. Gratulujemy wysokich wyników i życzymy dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Drugi semestr był poświęcony rownież na przygotowanie sztuki teatralnej Nic Dwa Razy. Została ona wystawiona aż w trzech grupach teatralnych na deskach teatru EkoStudio w Opolu. Akcja sztuki osadzona była w Basenie Morza Śródziemnego, gdzie za sprawą studia telewizyjnego NSZ-NEWS śledziliśmy losy turystów zwiedzających najbardziej znane miejsca we Francji, Włoszech, Grecji i Hiszpanii. Dzięki temu mogliśmy poznać wiele szczegółów dotyczących nie tylko danego państwa, ale i konkretnego zabytku lub ośrodka kultury, sztuki czy sportu. Co więcej tematyka sztuki dotknęła również bardzo istotnego problemu, jakim jest zjawisko współczesnego piractwa – łamanie nie tylko przepisów prawa danego państwa, ale i praw autorskich w tym np.: nielegalne kopiowanie i udostępnianie cudzej własności intelektualnej. Zwieńczeniem przedstawienia były Dni Śródziemnomorskie przygotowane przez całą społeczność szkolną. Uczniowie mogli poznać tradycje, kulturę i kulinaria przedstawianych krajów.
Szanowni Państwo Nasza Szkoła to nie tylko tradycyjna nauka w ławkach z podręcznikami, ale wiele form, które ten proces urozmaicają to wspólne świętowanie, wiele inicjatyw szkolnych, które scalają relacje uczniów, rodziców i kadry. To czynny udział w przedstawieniach, to nauka umiejętności budowania strefy komfortu, czy przełamania tremy w wystąpieniach publicznych. To przede wszystkim czas spędzony wspólnie ukazujący Szkołę jako miejsce nauki w formach nie tylko standardowych. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować całej kadrze pedagogicznej za ogromny wkład pracy i serce, które każdego dnia dawali swoim podopiecznym. Dziękujemy naszym uczniom, którzy chętnie i z radością przychodzili do Naszej Szkoły, aby poznawać to, co jeszcze przed nimi było tajemnicą. Dziękujemy Wam drodzy Rodzice za to, że jesteście z nami i za to, że nas wspieracie. Dziękujemy za każde sugestie i uwagi, które staramy się wdrażać tak, aby Nasza Szkoła była miejscem przyjaznym dla każdego.


Życzymy wspaniałych wakacji !! Dyrekcja Szkoły